Trening sensomotoryczny

Drukuj
1 2 3

Podczas treningu sensomotorycznego wykonujemy ćwiczenia koordynacyjne i równoważne na niestabilnym podłożu i w otwartych łańcuchach kinematycznych (utrzymanie równowagi w staniu jednonóż na poduszce sensorycznej, przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę). Terapia ta polepsza koordynację ruchową u pacjentów po urazach układu ruchu, zwiększa poczucie stabilności u osób starszych oraz zmniejsza ryzyko upadków.

Funkcję proprioreceptorów (receptory czucia głębokiego) można poprawić na drodze specjalistycznych ćwiczeń. Wykonujemy je po to by nasz aparat ruchu pracował w sposób bardziej skoordynowany i był gotowy na wykonywanie zadań które stawia przed nami działanie w naturalnych warunkach.

Stosując trening sensomotoryczny wykonujemy ćwiczenia równoważne statyczne i dynamiczne w pozycjach niestabilnych np. przy użyciu tzw. dysków ortopedycznych czy pompowanych piłek gimnastycznych.Trening sensomotoryczny możemy zastosować m.in. w celu aktywizacji mięśni posturalnych kręgosłupa. Poduszka sensomotoryczna podczas tzw. "siedzenia dynamicznego" wymusza prawidłowe ustawienie pleców. W porównaniu do standardowego siedzenia, normalizowane jest napięcie mięśni posturalnych oraz zmniejsza się ryzyko przeciążenia kręgosłupa.

Trening sensomotoryczny wykorzystywany jest powszechnie w rehabilitacji jako jeden ze sposobów powrotu do pełnej sprawności po kontuzjach. Skoro większość problemów ortopedycznych wynika z zaburzeń o charakterze biomechanicznym, ćwiczenia sensomotoryczne działają tu prewencyjnie zmniejszając ryzyko odniesienia kontuzji.

 


Trening sensomotoryczny, Czas trwania 30-60 minut Cena: 100 zł